Historia

Polski
Bowling
historia
Lata lecą...
HISTORIA KLUBU ARCO

Klub Arco powstał w 2000 roku i od tej pory jest cenionym partnerem w organizowaniu eventów. To miejsce, gdzie swój jubileusz świętowały najbardziej znane marki, z sukcesem organizujemy zarówno wydarzenia na półtora tysiąca osób, jak i te kameralne. Przez lata rozwijamy się, podejmujemy nowe wyzwania, wprowadzamy nowe marki i przedsięwzięcia. ACCATA Group to właściciel marek: Klubu ARCO, Restauracji Włoskiej Navona, Osada Grill&Bar, Accata Events Partner oraz Accata Catering. Serdecznie zapraszamy.

 

Dowiedź się więcej o naszych partnerach.

 

PARTNERZY

 

Historia
BOWLINGU

Niewątpliwie każdy z nas kojarzy kreskówkę, w której Fred Flinstone chadzał ze swoim przyjacielem na kręgielnię. Jak się okazuje - nie jest to tylko wymysł scenarzystów. Jeśli wierzyć słowom antropologów, najwcześniejsze, najbardziej prymitywne formy kręgli znane były już w starożytnym Egipcie. Na początku XX wieku antropolog Sir Flinders Petrie odkrył egipskim grobowcu zestaw przedmiotów, które według niego służyły do prymitywnej formy gry, zatem można datować tę formę rozrywki już na 3200 rok p.n.e.

Nieco później, około 2000 lat p.n.e. podobna gra powstała wśród rzymskich legionistów. Najprościej mówiąc gra polegała na umieszczeniu kamieni jak najbliżej jednego określonego kamienia. Gra ta rozwinęła się we Włoszech i funkcjonuje pod nazwą bocce. Jak ocenia niemiecki historyk William Pehle, bowling w Niemczech jest datowany a początki IV wieku n.e. Podobno towarzyszył nawet pewnym ceremoniom religijnym. Pierwsze wzmianki na terenie Anglii pochodzą z XII wieku.

W XIV wieku, wraz ze wzrostem popularności gry, została ona oficjalnie zakazana przez króla Edwarda III z obawy przed spadkiem zdolności bojowej u żołnierzy. Tam ukształtowała się popularna dyscyplina nazywana bowls. Na początki XX wieku, na obszarze współczesnej Francji powstała gra o nazwie pétanque, o zasadach podobnych do wyspiarskich bowls. A jak powstał bowling? Najprawdopodobniej różne odmiany kręgli przybyły do Ameryki wraz z osadnikami z Europy. Z biegiem czasu dyscyplina ta stawała się coraz popularniejsza, do tego stopnia, że zaczął towarzyszyć jej hazard. W 1841 roku w stanie Connecticut zdelegalizowano wszelkie odmiany gry w "9 słupków".

Istnieje teoria, że dziesiąty kręgiel został dodany w celu ominięcia tego zakazu. Na początku XX wieku dziesięciokręglowa odmiana gry była już bardzo powszechna w wielu stanach. Na początku ciężar kul oraz wymiary kręgli różniły się w zależności od regionu, aż do momentu, kiedy restaurator Joe Thum zebrał przedstawicieli różnych regionalnych klubów bowlingowych. 9 września 1895 roku w Nowym Jorku utworzono Amerykański Kongres Bowlingu. Krótko potem ustanowiono wspólne standardy, co pozwoliło na organizację większych zawodów.

Evnety & Przyjęcia
KLUB ARCO

Zapytaj o naszą ofertę imprez firmowych i przyjęć okoliczonościowych.
 
 
Skontaktuj się z nami.

 

+48 22 668 81 40                                       INFO@ACCATA.PL